• facebook
 • twitter
 • Fundusze Europejskie zmieniają nasze życie

  Wiesława Dąbrowska-Macura ,Bartosz Bartczak

  |

  GN 38/2017

  dodane 21.09.2017 00:00

  Fundusze Europejskie odmieniają miasta i wsie, poprawiają funkcjonowanie wielkich przedsiębiorstw i małych rodzinnych firm. Zmieniają też życie Polaków. Dlatego warto po nie sięgać.

  Nie tylko dla wielkich biznesmenów

  Najwięcej możliwości skorzystania z unijnych pieniędzy osobom indywidualnym dają programy regionalne. Osoby bezrobotne, młode, zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym niepełnosprawne, mogą wziąć udział w projektach realizowanych dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Na przykład osoby przedsiębiorcze, chcące założyć własny biznes, za pośrednictwem wojewódzkich lub powiatowych Urzędów Pracy mogą ubiegać się o dotację na uruchomienie firmy, zakup wyposażenia, a także skorzystać z usług doradcy na pierwszym etapie działania. Dobrym przykładem jest tu Paweł Putra, który za pieniądze z Funduszy Europejskich (z Programu Regionalnego Województwa Podlaskiego) założył sklep internetowy scandishop.pl. Dowiedział się, że jako bezrobotny może starać się o unijne środki na założenie własnej firmy. Wniosek o dotację złożył w Powiatowym Urzędzie Pracy w Suwałkach. Jego pomysł został dobrze oceniony i otrzymał 20 tys. zł, za które kupił pierwszą partię towaru i stworzył stronę internetową. Sklep działa do dziś i jest największym w Polsce sklepem internetowym oferującym skandynawskie produkty. I stale się rozwija. Oferta sklepu jest niezwykle bogata – od bardzo gustownych elementów wyposażenia kuchni, przez tkaniny dekoracyjne, pościel i mnóstwo bardzo różnorodnych artykułów upominkowych. Dochody – jak zapewnia Paweł Putra – już dawno przekroczyły kwotę unijnej dotacji.

  Programy regionalne oferują też fundusze na wprowadzanie innowacji w firmach oraz na współpracę przedsiębiorców z instytutami naukowo-badawczymi. Z takiej oferty skorzystała firma Kronospan Szczecinek, która na opracowanie technologii stosowania biokomponentów do produkcji innowacyjnych, ekologicznych lakierów otrzymała 45 tys. zł ze środków Programu Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego. W swoim projekcie wykorzystała badania naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

  Warto dodać, że szeroko rozumiana nauka jest jednym z największych beneficjentów Funduszy Europejskich. Na wiedzę, edukację i rozwój w latach 2014–2020 przeznaczono prawie 4 mld euro (głównie w Programie Inteligentny Rozwój).

  Po unijne dotacje chętnie sięgają również organizacje pozarządowe (z programów regionalnych, ale też Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa czy Infrastruktura i Środowisko). Przeznaczają je na różne cele (np. na ochronę środowiska, naukę, kulturę), ale najszerszym chyba polem działalności takich organizacji jest wspieranie osób w trudnej sytuacji i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Z pośrednictwem licznych stowarzyszeń czy fundacji z unijnego wsparcia korzystają osoby z niepełnosprawnościami, starsze, niezaradne życiowo, żyjące w ubóstwie, usamodzielniający się wychowankowie domów dziecka, osoby bezdomne, rodziny wielodzietne. Uczestniczą w dofinansowywanych z Funduszy Europejskich formach pomocy oferowanych tym ludziom przez organizacje pożytku publicznego (świetlice socjoterapeutyczne, opieka nad dziećmi, szkolenia, doradztwo, pomoc w znalezieniu pracy).

  To tylko niektóre z licznych możliwości i dziedzin wspieranych przez Fundusze Europejskie. W cyklu „Fundusze Europejskie – to działa” będziemy przedstawiać osoby, firmy, instytucje, które korzystają z unijnego wsparcia. Podpowiemy też, jak opracować ciekawy projekt i jak starać się o dofinansowanie na jego realizację z Funduszy Europejskich. •

  Źródła informacji o Funduszach Europejskich

  {body:BBB}Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich {/body:BBB} W całej Polsce działa sieć 74 Punktów Informacyjnych FE, w których uzyskasz informacje o unijnym wsparciu. Zakres usług świadczonych w tych placówkach obejmuje przede wszystkim diagnozę klienta, czyli zakwalifikowanie naszego pomysłu do konkretnego programu, oraz informowanie o warunkach i procedurze przyznawania dotacji na realizację. Informacje udzielane są bezpłatnie. Wykaz wszystkich punktów wraz z adresami, numerami telefonów oraz godzinami pracy znajdziesz na stronie: www.FunduszeEuropejskie.gov.pl/punkty. {body:BBB}Portal Funduszy Europejskich{/body:BBB} Jest dostępny pod adresem: www.FunduszeEuropejskie.gov.pl. Znajdziesz tu wskazówki, jak zacząć korzystać z Funduszy Europejskich oraz informacje o tym, na jakie przedsięwzięcia możesz otrzymać wsparcie. Są też instrukcje i poradniki, jak starać się o unijne dofinansowanie. Szukanie warto zacząć od zakładki „Najczęściej zadawane pytania”. {body:BBB}Wyszukiwarka Dotacji{/body:BBB} Pod adresem: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka znajdziesz informacje o wszystkich możliwościach dofinansowania z Funduszy Europejskich, zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Jak działa? Na podstawie wybranych kategorii – kim jestem, jaki projekt chcę zrealizować, gdzie mieszkam – wyszukiwarka udzieli konkretnych informacji o możliwości uzyskania unijnej dotacji.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł Pobieranie..
  • europejczyk
   22.09.2017 17:39
   Jak wyciągamy pieniądze z Unii, to dobrze. Dlaczego w takim razie z większości artykułów GościaNiedzielnego na Unię wylewa się wiadrami pomyje? Wstyd i hipokryzja !
  Dyskusja zakończona.

  Archiwum projektu

  przewiń w dół