Fundusze Europejskie odmieniają miasta i wsie, poprawiają funkcjonowanie wielkich przedsiębiorstw i małych rodzinnych firm. Zmieniają też życie Polaków. Dlatego warto po nie sięgać.
Unijne wsparcie pomaga w rozwoju polskiej gospodarki, pobudza przedsiębiorczość, ułatwia tworzenie nowych firm oraz rozwój już istniejących, także mikro, małych i średnich, a ich pracownikom umożliwia podnoszenie kwalifikacji. Za sprawą środków europejskich zmienia się też otoczenie wokół nas, łatwiej chronić środowisko naturalne oraz dbać o dobra kultury i tworzyć nowe. Z Funduszy Europejskich korzysta więc każdy z nas. A konkretnie z efektów wykorzystania unijnego wsparcia przez różne instytucje publiczne, administratorów dróg, samorząd lokalny (władze miejskie czy gminne), placówki medyczne (szpitale, przychodnie), organizacje pożytku publicznego, szkoły wyższe i placówki oświaty, instytuty badawcze… Wiele osób z Funduszy Europejskich korzysta też bezpośrednio – starając się o dotacje na założenie własnej firmy albo na jej rozwój, uczestnicząc w zorganizowanym dzięki unijnym środkom szkoleniu czy kursie zawodowym.
Korzystamy z efektów
Środki z Funduszy Europejskich są dostępne w programach: Infrastruktura i Środowisko, Wiedza Edukacja Rozwój, Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Polska Wschodnia oraz w Programach Regionalnych realizowanych przez poszczególne województwa. Największym z programów krajowych jest Infrastruktura i Środowisko. Na projekty realizowane w jego ramach w Polsce w latach 2014–2020 przeznaczono aż 27,4 mld euro środków unijnych. O dostępne tu fundusze starają się głównie samorządy lokalne, instytucje służby zdrowia, kultury, nauki i edukacji, administracja publiczna oraz duże przedsiębiorstwa. Ale efekty wykorzystania wsparcia unijnego przez tych beneficjentów służą każdemu z nas.
Właśnie za pieniądze z POIiŚ budowane są między innymi drogi – zarówno autostrady oraz drogi ekspresowe, jak i lokalne, łączące sąsiadujące ze sobą niewielkie miejscowości czy ułatwiające dojazd do domów mieszkańcom wsi i osiedli miejskich. Na przykład GDDKiA dzięki wsparciu z tego programu w latach 2014–2020 wybuduje prawie 1000 km nowych dróg. Niedawno podpisano umowy o dofinansowanie budowy kolejnych pięciu odcinków dróg ekspresowych oraz obwodnicy Góry Kalwarii o łącznej długości 180 km. Na te inwestycje, realizowane w województwach kujawsko-pomorskim, małopolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim, Unia Europejska przeznaczy 5 mld zł. Nie trzeba nikogo przekonywać, że dobre, bezpieczne drogi ułatwiają komunikację w kraju.
Ze środków POIiŚ modernizowana jest też kolej, rozwijany transport miejski (np. zakup nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej), finansowane projekty dotyczące wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, np. elektrownie biogazowe czy źródła geotermalne. Pieniądze przeznaczane są także na rozbudowę szpitali i oddziałów ratunkowych oraz placówek diagnostycznych. Na przykład Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu otrzymał 3,3 mln zł na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. A w Polanicy-Zdroju za unijne pieniądze zostanie rozbudowany oraz wyposażony w nowoczesny sprzęt Szpitalny Oddział Ratunkowy w Specjalistycznym Centrum Medycznym.
Pośrednio możemy też skorzystać ze wsparcia Funduszy Europejskich w ramach Programu Polska Cyfrowa. Po dostępne tu pieniądze sięgają przede wszystkim przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, jednostki administracji rządowej, instytucje naukowe i kulturalne oraz organizacje pozarządowe. Do rozdzielenia w latach 2014–2020 jest 2,2 mld euro. Na co wykorzystywane są te pieniądze? Na przykład na różne projekty internetowe – mówiąc w uproszczeniu. A więc np. na infrastrukturę, która umożliwi dostęp do szybkiego internetu na terenie, na którym dostęp do niego był ograniczony lub nie było go wcale. Albo na zorganizowanie kursu komputerowego dla seniorów czy nauki programowania dla dzieci w szkołach podstawowych albo na projekty adresowane do programistów, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności. Wspierane są również projekty, dzięki którym zwiększa się zakres usług publicznych świadczonych przez internet. Wykorzystanie unijnych dotacji w tej dziedzinie jest coraz bardziej widoczne w różnych urzędach (można np. przez internet wysłać zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego), przychodniach lekarskich czy szpitalach, gdzie coraz częściej przez internet można umówić się na wizytę albo sprawdzić wynik badania. To bardzo ułatwia załatwianie spraw urzędowych wszystkim. Okazuje się, że z e-administracji bardzo chętnie korzystają mali i średni przedsiębiorcy.
Masz pytania odnośnie do naszych tekstów o Funduszach Europejskich? Napisz
na adres: projekt@gosc.pl
lub “Gość Niedzielny”,
ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice